Rüyada Zuyut Görmek

Rüyada Zuyut Görmek

Rüyada yağlar görmek, mal ve nimete delâlet eder.Danyal (a.s.) demiştir ki: Rüyada Züyut (yani yağlar) mal ve nimetle ve mirasla tâbir olunur.

Rüyada pelesenk, zambak gibi ağır yağlar ilim ve hikmete delâlet eder.

Rüyada, yasemen, menekşe, nilüfer ve süsen yağları görmek, büyüklerden menfaat elde etmeye işarettir.İbn-i Sîrîn (rh.a.) demiştir ki: Rüyada vücudunu herhangi bir yağla bulaşmış görmek, hastalık ile tâbir olunur.

İsraf etmeksizin başını yağladığını görmek, sıhhate ve ziynete işarettir.

Rüyada yağ yemek ve onunla yağlanmak -israf olmadığı halde-ziynet ve sıhhate, israf edilirse gam ve kedere delâlet eder.

Rüyada bıyığını ve göğsünü yağladığını görmek, yalan yere yemin etmeye alâmettir.

Rüyada zeytinyağı yediğini görmek, helâl mala delâlet eder.Cafer-i Sâdık (r.a.) demiştir ki: Rüyada pak ve güzel kokulu yağ görmek, altı şekilde tâbir olunur: a) Güzel ve hasna hizmetçi, b) Zikir ve sena, c) Güzellik d) Menfaat, e) İyi ve hoş söz, f) Yumuşak huy.

Rüyada hangi cinsten olursa olsun fena kokulu ve bozuk yağlar görmek, üç vech ile tâbir olunur: a) Ahlâksız zevce, b) Fasık kimse, c) Çirkin söz. Şunu ifade edelim ki, hayat rüyalar kadar hoş ve güzel olmayabilir.Nasıl ki gözümüzü açınca rüyadan eser kalmıyorsa, bir gün gözümüzü yumunca da bizden eser kalmayacak. Yani içinde bulunduğumuz dünya bir rüya gibi silinip gidecektir.

İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar. O halde, şimdi uyanmaya bakmalı ve yol için azık hazırlamalı.

Evet: Bir dakika içinde neler girer rüyama, Yeller eser yerinde bu saltanatın ama! ***